Logo Akademicki klub żeglarski AGH

Akademicki Klub Żeglarski
AGH

Navigare Necesse Est 2019 – Irlandia

Kopenhaga > Stavanger > Glasgow > Dublin > Cork > Galway > Belfast > Dublin

W ramach kolejnej edycji Navigare Necesse Est obraliśmy kurs na Irlandię – Zieloną Wyspę, ojczyznę wielu szant, skocznego tańca, Dnia Świętego Patryka i piwa Guinness. Irlandzkie krajobrazy były inspiracją do stworzenia świata hobbitów przez J.R.R. Tolkiena. To tam znajdują się znane z serialu Gry o Tron widoki: Żelazne Wyspy i spektakularna Kingsroad (Aleja Dark Hedge). Tam odnaleziono Luka Skywalkera w VII części Gwiezdnych Wojen (Wyspa Skellig Michael) i również tam Harry Potter z Dumbledorem niszczyli w jaskini horkruksa (Klify Moher). Tam żył Król Artur, walczył Szeregowiec Ryan i więziony był Hrabia Monte Christo.

Od Bantry Bay aż po Derry Quay, czyli dlaczego Irlandia?

Navigare to rejs o charakterze wyprawowo-turystycznym. Podczas rejsu był czas zarówno na odkrywanie uroków Zielonej Wyspy – wzgórzy, zamków, klifów i pubów, jak i na zdobywanie morskich (a nawet oceanicznych) szlifów. Rejs rozpoczęliśmy na wodach Morza Irlandzkiego, Kanałem Świętego Jerzego wpłynęliśmy na otwarte Morze Celtyckie, które bezpośrednio łączą się z wodami Oceanu Atlantyckiego, który oblewa zachodnie wybrzeże Irlandii. Jedna wyspa dla AKŻ-u to mało, więc po zamknięciu pętli dookoła Irlandii zacumowaliśmy w Szkocji oraz na autonomicznej Wyspie Man.

Od Galway do Dublin Town, czyli co mamy w planach?

Irlandia to miejsce upatrzone nie tylko przez reżyserów, ale przede również przez żeglarzy i szantymenów. Może ze względu na piękne widoki, a może na kapryśny charakter mórz w tym rejonie. Podczas rejsu staraliśmy się odwiedzić jak najwięcej miast znanych nam z szant, a możliwości było wiele.

Pętla dookoła Irlandii podzielona była na cztery etapy, z których każdy miał inną długość i unikalną trasę. Dodatkowo w odpowiedzi na duże zainteresowanie rejsem odbyły się etapy na trasie z Kopenhagi do Stavanger oraz z Stavanger do Dublina.

Etap SESYJNY: Kopenhaga > Stavanger

Aby tegoroczna edycja Navigare Necesse Est dookoła Irlandii mogła się rozpocząć potrzebowaliśmy bohaterów, którzy doprowadzą S/y Brego do portu w Stavanger. Rejs rozpoczął się w Kopenhadze. Podczas 6-dniowego rejsu przepłynęliśmy z Morza Bałtyckiego na Morze Północne przez słynną zatokę Skagen, w której (nie)mieszają się ich wody. Morskie opowieści niosą, że różnica zasolenia mórz, a co za tym idzie gęstości, nie pozwala na zmieszanie się wód przez co na wysokości przylądka Skagen widać granicę akwenów.

Etap 0: Stavanger > Dublin

Rejs rozpoczął się w Stavanger, gdzie. zostawiliśmy za rufą norweskie fiordy i obraliśmy kurs na Szkockie Highlands (ang. Highlands – wyżyny) – najmniej zaludniony rejon Unii Europejskiej. Za to najbardziej zielony i soczysty, a przede wszystkim górzysty. Po kilku dniowym przelocie przez Morze Północne, staraliśmy się odnaleźć potwora z Loch Ness, odwiedzić destylarnie szkockiej whisky i nacieszyć się przestrzenią i widokami, żeby ostatecznie, po przejściu Morza Irlandzkiego, skosztować Guinnessa w Dublinie.

Etap I: Glasgow / Dublin > Cork

Od muzeum Guinessa w Dublinie, wzdłuż dzikich gór Wicklow, klifów Ardware aż do malowniczego hrabstwa Cork. Południowy-wschód to w Irlandii region o najłagodniejszym klimacie – zielonych wzgórzach i piaszczystych plażach. Dołóżcie do tego średniowieczne zamki, historyczne miasta i SPOKÓJ, a zrozumiecie dlaczego jest to dla mieszkańców Irlandii ulubione miejsce na odpoczynek.

Etap II: Cork > Galway

Klify Moheru, spektakularna wizytówka Irlandii to nie jedyna atrakcja na tym odcinku. Charakterystyczna linia brzegowa południowo-zachodniego wybrzeża stwarza niezliczone możliwości eksploracji urokliwych zatok i pustych plaż. Na tym odcinku znajduje się również wyspa Skellig Michael, która pojawiła się w dwóch ostatnich częściach Gwiezdnych Wojen.

Etap III: Galway > Belfast

Etap oceaniczny po północnej Irlandii i Irlandii Północnej przez ponad 450 mil morskich na pewno dostarczył wiele widoków i wrażeń. Na trasie obejrzeć można było klify Croaghaun, Groble Olbrzymów, wyspę Achill znaną z najwyższych klifów w Europie i wiele urokliwych, spokojnych miejsc, które jeszcze nie trafiły do turystycznych przewodników. Ta część wyspy była niejednokrotnie planem filmowym serialu “Gra o Tron” – to tam ród Greyjoy’ów ma swój zamek.

Etap IV: Belfast > Dublin

Ostatni etap zamykający pętle dookoła Irlandii, ale niestandardową trasą. Wyprawa skoncentrowała się na Morzu Irlandzkim, które łączy Irlandię, Irlandię Północną, Szkocję, autonomiczną Wyspę Man, Anglię i Walię, a to znaczy że wszystkie te kraje byłī w naszym zasięgu. Niestety pierwsze skrzypce zawsze gra pogoda, która troszkę pokrzyżowała nasze plane i z kilku miejsc musieliśmy zrezygnować.

Kartka z dziennika jachtowego

Etaps/yPort RozpoczęciaPort ZakończeniaOdwiedzone portyTerminIlość godzin na wodzie [h]Ilość mil morskich [nm]
SESYJNYBREGOKopenhagaEgersundKristiansand24 – 29 VI 201988364
0BREGOEgersundDublinPeterhead, Fort Augustus, Kytra, Laggan,
Gairlochy, Banavie, Corpach, Fort William,
Dun Laoghaire
29 VI – 13 VII 2019218656
IBREGODublinCorkWicklow, Kilmore, Dungarvan, Crosshaven13 – 20 VII 201956181
IGIPSY QUEENGlasgowCorkTroon, Campbeltown, Peel, Arklow,
Kilmore Quay, Youghal
9 – 20 VII 2019  
IIBREGOCorkGalwayCrosshaven, An Daingean, Inishmore20 – 29 VII 201977390
IIGIPSY QUEENCorkGalwayCrosshaven, An Daingean20 – 20 VII 201984330
IIIBREGOGalwayBelfastKillybegs, Campbeltown, Peel29 VII – 10 VIII 2019145599
IIIGIPSY QUEENGalwayBelfastInishbofin, Killybegs, Londonderry, Campbeltown,
Peel, Bangor
29 VII – 10 VIII 2019156693
IVBREGOBelfastDublinStangford, Portaferry, Peel, Holyhead,
Dun Laoghaire
10 – 18 VIII 201956235
IVGIPSY QUEENBelfastDublinStangford, Portaferry, Peel, Holyhead,
Dun Laoghaire
10 – 18 VIII 201964287

Poglądowa mapa rejsu

Zerknijcie na interaktywną mapę, na której przedstawiliśmy trasę rejsu oraz najważniejsze atrakcje.

Informacje o jednostkach

S/Y Brego

Jest to stalowy kecz typu bruceo, wyposażony do żeglugi pełnomorskiej i oceanicznej. Podstawowe dane techniczne jachtu znajdziecie poniżej.

 • Długość całkowita jachtu: 13,44 m
 • Szerokość całkowita: 3,91 m
 • Zanurzenie: 1,85 m
 • Materiał kadłuba: stal
 • Typ ożaglowania: kecz
 • Silnik: Volvo Penta 55E
 • Ilość miejsc: 10/11

S/Y Gipsy Queen

Jest to jednostka kompozytowa bardziej przypominająca turystyczne jachty spotykane w śródziemnomorskim rejonie. Jest to model Gib Sea 352; jacht wydaje się być mały jednakże zabudowa wnętrza zaskakuje przestronnością. Kilka danych technicznych dotyczących jachtu znajdziecie poniżej.

 • Długość całkowita: 10,95 m
 • Długość kadłuba: 10,45 m
 • Szerokość: 3,45 m
 • Zanurzenie: 1,7 m
 • Silnik: 27HP Yanmar 2013r
 • Zbiornik wody: 300 Lt
 • Zbiornik Paliwa: 65 Lt
 • Liczba kabin: 3
 • Liczba koji: 6/8
 • Waga: 5200 kg
 • Pow. żagli: 60 m2
Skip to content