Logo Akademicki klub żeglarski AGH

Akademicki Klub Żeglarski
AGH

Navigare Necesse Est 2023 – Islandia, Wyspy Owcze, Wielka Brytania, Holandia

Wakacyjny rejs po Morzu Północnym

Kiedy pogoda za oknem nie może się zdecydować, czy to jeszcze zima, czy już wiosna, a może nawet lato, przychodzimy do Was z rozgrzewającymi informacjami, czyli planami na wakacyjny rejs wyprawowy z cyklu Navigare Necesse Est. Tegoroczna wyprawa na Morze Północne będzie obfitować w wiele atrakcji zarówno żeglarskich jak i turystycznych. Islandia z jej zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, wulkanami i kolorowymi gejzerami. Wyspy Owcze o majestatycznym uroku i soczyście zielonej trawie. Szkocja słynąca z przepięknych gór i lokalnych destylarni. Amsterdam z urokliwymi, krzywymi domkami, kanałami i muzeami oraz Kanał Kiloński, który każdy żeglarz powinien przepłynąć przynajmniej raz w życiu. Czeka nas wyprawa pełna przygód, fascynujących miejsc i niezapomnianych wrażeń. Mamy nadzieję, że znajdziesz etap dla siebie i razem z nami odkryjesz te wspaniałe miejsca!

Rejs, wzorem poprzednich NNE, podzielony jest na etapy, które różnią się długością i trasą. To co jest niezmienne to piękne widoki, słona woda wokół i pokład s/y Brego.

Wracamy na Islandię

W roku 2016 mieliśmy okazję odbyć podróż dookoła Islandii, choć niestety w pośpiechu. Już wtedy wiedzieliśmy, że musimy tam wrócić, aby podzielić się tymi wrażeniami z innymi. Islandia jest miejscem niezwykłym, pełnym zapierających dech w piersiach krajobrazów, wodospadów, skał i zieleni. Nasza tegoroczna wyprawa AKŻ skieruje się na Morze Północne, zaczynając przygodę od trzech etapów po najbardziej malowniczej części Islandii. Tym razem będziemy podróżować nieśpiesznie, aby móc napawać się pięknem otaczającej przyrody. Gorąco polecamy również zwiedzanie interioru wyspy przed lub po rejsie!

Jeśli pogoda dopisze, to na Etapie 2 i 3 uda się przekroczyć północne Koło Podbiegunowe (elegancki wpis do żeglarskiego CV).

Kierunek Wyspy Owcze

Nasza wyprawa to nie tylko żegluga, ale także eksploracja fascynujących miejsc w Europie, trudno dostępnych innymi środkami transportu. Po trzech etapach spędzonych na Islandii odbędą się dwa przeloty z wymianą na Wyspach Owczych. Wyspy Owcze są archipelagiem składającym się z 18 większych i mniejszych wysp, położonym na północnym Atlantyku. Stanowią one terytorium zależne Królestwa Danii. Wyspy Owcze słyną ze spektakularnych widoków stworzonych ręka matki natury. Górzyste tereny, strome klify, zielone doliny i niezliczone wodospady tworzą wspaniałe widoki. Jest to raj dla miłośników turystyki pieszej i fotografii przyrodniczej. Majestat tych wysp rozpala wyobraźnię, a lokalna kultura zachęca do pozostania tam na dłużej.

Wielka Brytania i Holandia

Płynąc do Szkocji odwiedzimy Orkady, a przy łasce Neptuna Szetlandy lub bramę do Loch Ness, czyli Inverness. Nucąc szanty sprawdzimy poprawność ich treści: czy “brzeg wysoki jest w Dundee”? W portach rozpytamy czy angielscy obywatele są dumni z nowego monarchy, a może nawet zacumujemy pod Tower Bridge i udamy się w niezapomniany rejs Tamizą. Przeskok przez ruchliwy Kanał La Manche, a później “do Amsterdamu zawinąć choć raz”. Stamtąd obierzemy kurs na Cuxhaven, gdzie załogi wymienią się busem, opuścimy Morze Północne, przepłyniemy Kanał Kiloński i zawitamy na rodzimym Bałtyku. Tu wierzymy, że powitamy Was tradycyjnie: chlebem i solą 🙂

W związku z wyprawowym charakterem rejsu oraz nieprzewidywalnymi zdarzeniami i warunkami pogodowymi, trasa rejsu może delikatnie ulec zmianie.

Czas na szczegóły

Podczas tegorocznej wyprawy przygotowaliśmy dla Was dziewięć etapów. Mamy nadzieję, że wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegółowe zestawienie etapów znajdziesz w tabeli poniżej. Zerknij również na interaktywną mapę, na której przedstawiliśmy planowane trasy rejsu. W tabeli znajdują się proponowane porty wymian, z przyczyn od nas niezależnych wymiany mogą odbyć się w portach sąsiednich. Przebieg trasy będzie uzależniony od warunków meteorologicznych oraz sanitarno-epidemiologicznych w danym kraju. Zastrzegamy możliwość zmiany trasy rejsu po analizie panujących warunków.

ETAPNAZWATERMIN ODTERMIN DODNI REJSUPORT ROZPOCZĘCIAPORT ZAKOŃCZENIAOPŁATA KOJOWA*WOLNE MIEJSCAKAPITAN
IISLANDIA I15 LIP22 LIP7REYKJAVIKISAFJORDUR1 890 PLN0SZAKAL
IIISLANDIA II22 LIP29 LIP7ISAFJORDURAKUREYRI1 890 PLN0BUTA
IIIISLANDIA III29 LIP8 SIE10AKUREYRIREYKJAVIK2 400 PLN1DORIS
IVISLANDIA / WYSPY OWCZE8 SIE16 SIE8REYKJAVIKWYSPY OWCZE1 840 PLN0GUT
VWYSPY OWCZE / SZKOCJA16 SIE25 SIE9WYSPY OWCZEEDYNBURG1 800 PLN0ADAMSKI
VISZKOCJA / ANGLIA25 SIE3 WRZ9EDYNBURGLONDYN1 620 PLN0FRANCJA
VIIANGLIA / HOLANDIA3 WRZE10 WRZ7LONDYNAMSTERDAM1 050 PLN0JOZEK
VIIIHOLANDIA / NIEMCY10 WRZ17 WRZ7AMSTERDAMCUXHAVEN840 PLN2PAPA
IXNIEMCY / POLSKA17 WRZ25 WRZ8CUXHAVENSZCZECIN720 PLN1TRANQUILO

* cena dla członków** i przyjaciół*** AKŻ AGH oraz DKŻ AGH, pozostali +150 PLN
** Członek AKŻ – student AGH, który nie utracił statusu studenta i wypełnił deklaracje członkowska.
*** Przyjaciel AKŻ – absolwent AKŻ lub osoba, która regularnie bierze udział w rejsach morskich AKŻ, lub aktualny student z innej uczelni.

Poglądowa mapa rejsu

Zerknijcie na interaktywną mapę, na której przedstawiliśmy planowaną trasę rejsu.

Transport oraz koszty

Opłata kojowa zawiera

 • miejsce na jachcie w danym terminie,
 • podstawowe szkolenie żeglarskie,
 • opiekę kapitana,
 • niewątpliwą przygodę, dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia.

Dodatkowo w ramach składki załogowe

 • opłaty portowe oraz paliwo,
 • wyżywienie kambuzowe.

Dodatkowe koszty

 • transport do portu początkowego,
 • transport z portu końcowego,
 • własne zachcianki portowe.

Opłata kojowa za pobyt na łódce uzależniona jest od czasu trwania etapu oraz terminu. Cena dla członków oraz sympatyków AKŻ oraz DKŻ AGH znajduje się w tabeli powyżej, dla pozostałych + 150 zł.

Całkowity koszt rejsu uzależniony jest od kosztów transportu, ilości odwiedzonych portów oraz preferencji żywieniowych załogi. Przewidywane zrzutka do kasy jachtowej wynosi pomiędzy 400 – 500 zł. Zbiórka jest koordynowana na jachcie przez kapitana, jednak kapitan nie bierze w niej udziału.

Dojazd uczestnicy organizują na własną rękę. Propozycje dojazdu przedstawi Ci Kapitan po zakwalifikowaniu się na dany etap.

Ponadto przy wejściu na jacht wpłacamy symboliczną kaucję 200 zł (zwrotną w przypadku braku uszkodzeń / zniszczeń na jachcie).

Rezerwacja miejsca

 • ETAP I – REJESTRACJA poprzez formularz dostępny poniżej.
 • ETAP II – REZERWACJA MIEJSCA – wpłata zaliczki w wysokości 50%. Dokładną kwotę w zależności od etapu otrzymasz w mailu zwrotnym po rejestracji.
 • ETAP III – WPŁATA II RATY – na około 5 tygodni przed rozpoczęciem danego etapu.

O dostaniu się na rejs decyduje kolejność wypełnienia formularza rejestracyjnego pod warunkiem wpłaty zaliczki w przeciągu dwóch dni od daty rejestracji.

W związku z wyprawowym charakterem rejsu o przyjęciu na dany etap oprócz kolejności zapisów decydować będzie również łączne doświadczenie załogi.

Informacje o jednostce

Jacht Brego z bordowymi żaglami widziany na morzu na norweskich Lofotach
Załoga jachtu s/y Brego spotkana na Lofotach

S/Y Brego

W tym roku płyniemy na znanym i lubianym s/y Brego. Jest to stalowy kecz typu bruceo, wyposażony do żeglugi pełnomorskiej i oceanicznej. Podstawowe dane techniczne jachtu znajdziecie poniżej.

 • Długość całkowita jachtu: 13,44 m
 • Szerokość całkowita: 3,91 m
 • Zanurzenie: 1,85 m
 • Materiał kadłuba: stal
 • Typ ożaglowania: kecz
 • Silnik: Volvo Penta 55E
 • Ilość miejsc: 10/11

Formularz rejestracyjny

Zapisy prowadzone będą za pomocą formularza rejestracyjnego, którego wypełnienie jest obowiązkowe dla każdego uczestnika rejsu. Po wypełnieniu formularz otrzymasz maila zwrotnego z informacjami dotyczącymi rezerwacji miejsca. Jeżeli nie otrzymasz maila sprawdź zakładkę SPAM. Maile przychodzą z adresu keja.agh@gmail.com

Zapisy rozpoczną się w środę 24 maja 2023 o godzinie 20:00.

ZAPISY ZOSTAŁY ZAKOŃCZONE

Skip to content