Logo Akademicki klub żeglarski AGH

Akademicki Klub Żeglarski
AGH

Navigare Necesse Est 2022 – Norwegia, Nordkapp

Wakacyjny rejs wzdłuż Norwegii

Kiedy pogoda za oknem nie może się zdecydować, czy to jeszcze zima czy to już wiosna przychodzimy do Was z rozgrzewającymi informacjami, czyli planami na tegoroczny rejs wyprawowy z cyklu Navigare Necesse Est. W tym roku AKŻ płynie do Norwegii. Jedni pomyślą, że to już przecież było, ale my żeglarze uważamy, że Norwegia to niewyczerpany temat – natura, natura i jeszcze fiordy! Mało? Dorzućcie jeszcze lodowce, krystaliczne jeziora, czerwone domki i soczyście zieloną trawę niczym z tapety Windowsa. A to wszystko w promieniach niemal nie zachodzącego słońca.

Rejs, wzorem poprzednich NNE, podzielony jest na etapy, które różnią się długością i trasą. To co jest niezmienne to piękne widoki, słona woda wokół i pokład s/y Brego.

W poszukiwaniu wielorybów (Etap I)

Ta propozycja to prawdziwa perełka dla miłośników National Geographic! Na głębokim morzu, w okolicach Tromso można obserwować wieloryby, a dokładnie samce z gatunku spermacowatych, którzy przypływają tam latem, żeby popracować nad masą najadając się krylem, podczas gdy samice wygrzewają się na Karaibach. Kaszaloty zwykle trzymają się niewielkimi stadkami, pływają bardzo szybko i co 45 do 55 minut wynurzają się nad powierzchnię wody dla zaczerpnięcia oddechu, wyrzucając wtedy przy wydechach strumień rozgrzanego powietrza na wysokość 1 m. I właśnie takich momentów będziemy wypatrywać z pokładu jachtu.

Lofoty (Etap II, III, VI)

Lofoty to jedne z najstarszych gór w Europie, ale to nie to sprawia, że są wyjątkowe. Lofoty to zatopione szczyty górskie tworzące archipelag, po którym można żeglować napawając się pięknymi widokami, odkrywając spokojne zatoki i piaszczyste plaże. To turystyczne marzenie niejednego podróżnika, a każdy z nich wie, że najlepiej Lofoty zwiedzać właśnie z wody!

Nordkapp - Zawinąć na Kraniec Europy (Etap IV, V)

Nordkapp to (prawie!) najbardziej wysunięty punkt na mapie Europy, przez co może wydawać się nieosiągalny. Prawie, bo powtarzając za Wikipedią w rzeczywistości inny przylądek, znajdujący się na tej samej wyspie około 4 kilometry dalej na północny zachód, Knivskjellodden, jest wysunięty o 1457 m bardziej na północ – może tam też się uda dopłynąć? Jednak wracając do sedna, Nordkapp zlokalizowany jest na wyspie Magerøya, połączonej z lądem stałym podmorskim tunelem drogowym. Przylądek Północy, jak też jest nazywany, kończy się spektakularnym, 300-stu metrowy, pionowym klifem, z którego rozciąga się widok na bezkres Arktyki. Wszystko skąpane jest w surowym krajobrazie północy. Wrażenia zapierające dech w piersiach gwarantowane!

Staż morski (Etap VII, VIII)

Na każdym rejsie znajdzie się załogant, który zamiast cieszyć oka zabytkami i popijać z wolna kawkę w klimatycznej zatoczce chce ŻEGLOWAĆ! Tak po prostu, i nie marnować zbytnio czasu na lądzie i właśnie dla niego powstał etap nastawiony na zdobywanie stażu morskiego. Etap 7 i 8 to również świetne rozwiązanie dla tych, którzy w najbliższym czasie planują zmienić stopień żeglarski. Nie martwcie się, będzie też czas na złapanie oddechu, to przecież wakacje!

Fiordy (Etap IX)

Południowe wybrzeże Norwegii znane jest przede wszystkim z fiordów, których za żadne skarby, nie należy pominąć. Te wcinające się w głąb lądu rzeki otoczone pionowymi skałami sięgającymi dziesiątek metrów to wizytówka tej części świata, która zapiera dech w piersiach za każdym razem. W Norwegii każdy fiord i zatoka skrywa monumentalne skały, soczystą trawę, krystaliczne jezioro, a nawet jęzory lodowców i my na pewno ich poszukamy.

Dożynki bałtyckie (Etap X)

Podczas ostatniego etapu, pod roboczą nazwa „powrót do domu” wakacyjne Navigare przeobrazi się w Dożynki, czyli święto chłopów – celebracją ciężkiej pracy i ludzi w nią zaangażowanych. Morskie Dożynki są AKŻ-ową, doroczną finalizacją i zarazem podsumowaniem sezonu żeglarskiego. Gdyż, jak w czasach Boryny mawiali chłopi: “Jachtom trzeba założyć żagle. Tak robili od zawsze żeglarze. Zakładali jachtom żagle i orali nimi morze.”

Czas na szczegóły

Podczas tegorocznej wyprawy przygotowaliśmy dla Was dziesięć etapów. Mamy nadzieję, że wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Szczegółowe zestawienie etapów znajdziesz w tabeli poniżej. Zerknij również na interaktywną mapę, na której przedstawiliśmy planowane trasy rejsu. W tabeli znajdują się proponowane porty wymian, z przyczyn od nas niezależnych wymiany mogą odbyć się w portach sąsiednich. Przebieg trasy będzie uzależniony od warunków meteorologicznych oraz sanitarno-epidemiologicznych w danym kraju. Zastrzegamy możliwość zmiany trasy rejsu po analizie panujących warunków.

ETAPNAZWATERMIN ODTERMIN DODNI REJSUPORT ROZPOCZĘCIAPORT ZAKOŃCZENIAOPŁATA KOJOWA*WOLNE MIEJSCA*****
IPOSZUKIWANIE WIELORYBÓW29 CZE3 LIP4TROMSOTROMSO700 PLN0
IILOFOTY3 LIP13 LIP10TROMSOBODO1600 PLN0
IIILOFOTY13 LIP22 LIP9BODOTROMSO1400 PLN0
IVNORDKAPP22 LIP30 LIP8TROMSOKIRKENES1300 PLN0
VNORDKAPP30 LIP7 SIE8KIRKENESTROMSO1300 PLN0
VILOFOTY7 SIE17 SIE10TROMSOBODO1600 PLN0
VIISTAŻ MORSKI17 SIE25 SIE8BODOTRONDHEIM1200 PLN2
VIIISTAŻ MORSKI25 SIE2 WRZ8TRONDHEIMBERGEN1100 PLN4
IXFIORDY2 WRZ9 WRZ7BERGENSTAVANGER1050 PLN0
X****DOŻYNKI BAŁTYCKIE9 WRZ19 WRZ10STAVANGERSZCZECIN700 PLN0

* cena dla członków** i przyjaciół*** AKŻ AGH oraz DKŻ AGH, pozostali +150 PLN
** Członek AKŻ – student AGH, który nie utracił statusu studenta i wypełnił deklaracje członkowska.
*** Przyjaciel AKŻ – absolwent AKŻ lub osoba, która regularnie bierze udział w rejsach morskich AKŻ, lub aktualny student z innej uczelni.
**** etap X odbędzie się w ramach rejsu 'Dożynki Bałtyckie’.
***** stan na dzień 08.08.2022
W związku z sytuacją na rynku koszt opłaty kojowej został zaktualizowany w dniu 8 maja 2022.

Poglądowa mapa rejsu

Zerknijcie na interaktywną mapę, na której przedstawiliśmy trasę rejsu.

Transport oraz koszty

Opłata kojowa zawiera

 • miejsce na jachcie w danym terminie,
 • podstawowe szkolenie żeglarskie,
 • opiekę kapitana,
 • niewątpliwą przygodę, dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia.

Dodatkowo w ramach składki załogowej

 • opłaty portowe oraz paliwo,
 • wyżywienie kambuzowe.

Dodatkowe koszty

 • transport do portu początkowego,
 • transport z portu końcowego,
 • własne zachcianki portowe.

Opłata kojowa za pobyt na łódce uzależniona jest od czasu trwania etapu oraz terminu. Cena dla członków oraz sympatyków AKŻ oraz DKŻ AGH znajduje się w tabeli powyżej, dla pozostałych + 150 zł. Całkowity koszt rejsu uzależniony jest od kosztów transportu, ilości odwiedzonych portów oraz preferencji żywieniowych załogi. Orientacyjne koszty całkowite dla każdego z etapów znajdują się poniżej.

Rezerwacja miejsca

 • ETAP I – REJESTRACJA poprzez formularz dostępny poniżej.
 • ETAP II – REZERWACJA MIEJSCA – wpłata zaliczki w wysokości 500 zł.
 • ETAP III – WPŁATA II RATY – na trzy tygodnie przed rozpoczęciem danego etapu.

Informacje o jednostce

Jacht Brego z bordowymi żaglami widziany na morzu na norweskich Lofotach
Załoga jachtu s/y Brego spotkana na Lofotach

S/Y Brego

W tym roku płyniemy na znanym i lubianym s\y Brego. Jest to stalowy kecz typu bruceo, wyposażony do żeglugi pełnomorskiej i oceanicznej. Podstawowe dane techniczne jachtu znajdziecie poniżej.

 • Długość całkowita jachtu: 13,44 m
 • Szerokość całkowita: 3,91 m
 • Zanurzenie: 1,85 m
 • Materiał kadłuba: stal
 • Typ ożaglowania: kecz
 • Silnik: Volvo Penta 55E
 • Ilość miejsc: 10/11

Formularz rejestracyjny

Zapisy prowadzone będą za pomocą formularza rejestracyjnego, którego wypełnienie jest obowiązkowe dla każdego uczestnika rejsu. Po wypełnieniu formularz otrzymasz maila zwrotnego z informacjami dotyczącymi rezerwacji miejsca. Jeżeli nie otrzymasz maila sprawdź zakładkę SPAM. Maile przychodzą z adresu keja.agh@gmail.com.

Zapisy zostały zakończone.

Skip to content