Logo Akademicki klub żeglarski AGH

Akademicki Klub Żeglarski
AGH

AGH Winter Sail Expedition 2020 – Czarnogóra

Do trzech razy sztuka… czyli płyniemy do Czarnogóry

Z ogromną przyjemnością i ekscytacją ogłaszamy, że AGH Winter Sail Expedition 2020 obierze kurs na długo wyczekiwaną, a kiedyś nawet już zaplanowaną, Czarnogórę! Wtedy się nie powiodło, tym razem macie naszą gwarancję 🙂

Kiedy jesień rozgościła się na dobre ukazując nam swoją złotą, polską odmianę to nawet dało się ją polubić. Niestety zabierając nam ostatnie ciepłe promienie słoneczne pokazała nam swoją prawdziwą twarz… Bez walki ustępuje miejsca zimie, a zimę w Krakowie trudno nazwać magiczną: wilgotno, mroźno, wszędzie sól i śmierdzący smog, który każe ograniczyć ruch na świeżym powietrzu. Czy tak musi być całą zimę?!

Zrób sobie zasłużony odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody!

Przecieramy nowe szlaki na akwenie już nam znanym, czyli na Morzu Adriatyckim. Znów odwiedzimy Bałkany, które z naszego wieloletniego doświadczenia, są świetną destynacją na tę porę roku. Przyjemna temperatura, mało turystów i dużo miejsca w marinach, czyli tak jak lubimy najbardziej 🙂

Nie obiecamy Ci 30 stopni ciepła, ani leżenia w bikini na plaży, ale możemy zagwarantować wspaniałą przygodę, epickie towarzystwo, świeże powietrze, jedne z najpiękniejszych widoków w Europie, rarytasy lokalnej kuchni, a przede wszystkim odpoczynek od codzienności, sesji, pracy, codziennych obowiązków, czy zwykłej codziennej rutyny. Do tego gwarantujemy nietuzinkowy staż żeglarski, podstawowe szkolenie oraz towarzystwo doświadczoych żeglarzy.

Potencjalna trasa rejsu

Kiedy jedziemy?

WSEx nieprzypadkowo pokrywa się z feriami zimowymi na AGH, które w tym roku wypadają w terminie: 15-22.02.2020. Wyjazd autokaru z Krakowa planowany jest w piatek (14.02) w godzinach obiadowych, a powrót w niedziele (23.02).

Dlaczego akurat tam?

Czarnogóra mimo niewielkiego rozmiaru, porównywalnego do rozmiary Województwa Lubuskiego ma wiele do zaoferowania. Większość jej powierzchni to tereny górskie, dzięki czemu jej linia brzegowa jest spektakularna, przyrównywana do norweskich fiordów i pełna ukrytych zatoczek. Czarnogóra to nie tylko piękne widoki, ale również ciekawa historia i bogata kultura – na małej przestrzeni czuć różnorodność etniczną i religijną. Tu weneckie miasta sąsiadują z zamieszkałymi przez Albańczyków wsiami, cerkwie z meczetami, tu wschód spotyka się z zachodem. Odbicie skomplikowanej historii regionu i bogactwa jego tradycji znajdziemy także w mentalności dumnych i gościnnych Czarnogórców.

A co najważniejsze – będziemy tam żeglować po raz pierwszy pod banderą AGH i AKŻ! BĘDZIEMY PREKURSORAMI w naszym Klubie i to o nas będa mówić: „Ci na pierwszym wyjeździe do Czarnogóry…” 🙂

Przeżyj nowe doświadczenia

Żeglowanie w formula Winter Sail Expedition daje niesamowitą różnorodność spędzenia wolnego czasu. W związku z pływaniem w dużej flocie zawsze w portach jest wesoło, przejazd autobusem przeradza się w warsztaty szantowe oraz wstępną integrację, a pływanie w kilkuosobowej załodze daje każdemu poczucie własnego miejsca, umożliwia znalezienia nowych przyjaciół, spędzenia cichych wieczorów w pięknej czarnogórskiej zatoczce wraz z ulubioną książką.

Tegoroczna wyprawa (z racji pory roku będziemy używać tego określenia) jest zaplanowana na zaledwie 200 mil morskich, no bo cóż – Czarnogóra jest po prostu nie wielka 🙂 Planowane są postoje na zmianę w dużym porcie i na kotwicy, w cichej, klimatycznej zatoczce. W portach chętni będa mogłi skorzystać z dóbr portowych oraz integrować się z innymi jachtami, a na kotwicy będzie czas relaksu, odpoczynku lub kameralnych co umożliwią nam pontony. Nie planujemy długich męczących przelotów, ale na pewno raz będziemy pływać nocą, aby każdy mógł doświadczyć co znaczy gwieździste niebo, cisza i szum wiatru i fal. Dla chętnych załóg planowane dobowe (24 – godzinne) wypłynięcie w otwarte morze 🙂 Dla każdego coś dobrego.

Czego oczekiwać?

Podczas rejsu z pewnością obierzemy kurs na Zatokę Kotorską, zwaną Boką (“Bocca” z włoskiego znaczy usta i nawiązuje do kształtu zatoki) przez niektórych okrzyknięta jedną z najpiękniejszych zatok świata. Czy to prawda sprawdzimy sami, z pewnością jest największą zatoką na Adriatyku, ze wszystkich stron otoczoną wysokimi górami. Oprócz zachwycającej natury znajdują się tam urokliwe kamienne miasta i miasteczka ze średniowieczną zabudową, wąskimi uliczkami i niezapomnianym klimatem – słynny Kotor czy barokowy Perest. Zachodnią bramą Boki jest tonący w kwiatach i palmach Herceg Novi, z ciekawą starówką i pozostałościami twierdz – tureckiej i hiszpańskiej, z ciekawym monasterem Savina. Na trasie nie zabraknie też imprezowej stolicy Czarnogóry – Budvy z piękną starówką, a przede wszystkim rozległymi, piaszczystymi plażami. W sąsiedztwie Budvy znajduje się znany z pocztówek Święty Stefan – skalisty półwysep połączony z lądem piaszczystą mierzeją, który zdobią czerwone dachówki kamiennych domów. Kolejnym must seen na czarnogórskiej mapie jest Petrovac. Wizytówką tego miejsca jest wychodzący wprost do morza klif, o który rozbijają się fale turkusowego Adriatyku. Płynąc w kierunku Albanii trafić można, a nawet trzeba do miasta Ulcinj – niegdyś największego portu pirackiego osmańskich Bałkanów, w którym do dziś czuć klimat Orientu. Spokojne stare miasto skrywa m.in dawny targ niewolników i ułamany minaret.

Jak zawsze dokładnej trasy rejsu nie możemy zaplanować. Jednak, ze spokojnym sumieniem, gwarantujemy, że nawet zbaczając z turystycznych szlaków w Czarnogórze znajdziemy lazurową wodę i piaszczyste plaże, odkryjemy nieznane zatoczki i urokliwe miasteczka gdzie zasmakujemy lokalnej kuchnię i wakacyjnego odpoczynku.

Podsumujmy

Rejs jest nastawiony na przygodę: zarówno żeglarską jak i turystyczną z tym, że ostateczny kształt i forma, będą uzależnione od pogody. Charakter rejsu planowany jest na wzór naszych poprzednich zimowych rejsów. Jeżeli nie wiesz czym jest WSEx oraz jak wyglądały poprzednie edycje zajrzyj na stronę poświęconą AGH Winter Sail Expedition.

Szczegółowe informacje

Termin rejsu: 15-22.02.2020 (sobota – sobota)

Wyjazd z Krakowa: 14.02.2019 (piątek) – godziny obiadowe,

Powrót do Krakowa: 23.02.2019 (niedziela) – godziny wieczorne,

Składka na rejs: 1950 PLN* (dla członków AKŻ, pozostali +30 Euro),

Składka obejmuje:

 • czarter (miejsce na jachcie),
 • opłaty portowe oraz paliwo (tzn. diesel do silnika),
 • wyżywienie kambuzowe (do przygotowania przez załogę na jachcie)
 • przejazd autokarem w obie strony (trasa AKŻ – Port w Tivati – AKŻ),
 • koszulka wyjazdowa plus gadżet wyjazdowy,
 • szkolenie z zakresu żeglugi morskiej prowadzone przez naszych instruktorów/sterników,
 • spotkanie przedrejsowe (ok. miesiąc przed rejsem),
 • spotkanie porejsowe (ok. miesiąc po rejsie),
 • komfortowe jachty,
  niesamowite
 • towarzystwo pozytywnie zakręconych zimowych żeglarzy,
 • oczywiście dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia.

Cena zawiera praktycznie wszystko czego nam potrzeba poza wydatkami na własne zachcianki, pamiątki, napoje oraz atrakcje turystyczne. Planujemy na miejscu, wzorem poprzednich lat, zorganizować pożegnalną kolację z regionalnym jadłem dla wszystkich uczestników rejsu. Kolacja będzie opcjonalna – za dodatkową opłatą.

*cena uzależniona od kursu Euro, w przypadku nagłej zmiany kursu, może być korekta ceny.

Zapisy

Zapisy prowadzone będą za pomocą formularza rejestracyjnego, który znajdziecie poniżej. Wypełnienie formularza jest obowiązkowe dla każdego uczestnika rejsu. W wiadomości zwrotnej otrzymasz więcej informacji o rejsie oraz warunki rezerwacji miejsca. Liczba miejsc jest ograniczona, Czarnogórcy nie mają dużych flot. O dostaniu się na rejs decyduje kolejność wpłaty pierwszej składki, która wynosi 1050 zł.

Skip to content