Logo Akademicki klub żeglarski AGH

Akademicki Klub Żeglarski
AGH

AGH Winter Sail Expedition 2023 – Grecja

„Każdy przynamniej raz w życiu powinien być na Winterze” – powiadał ponoć Odyseusz, a jego słowa do dziś powtarzają pokolenia żeglarzy. Po raz pierwszy w historii zimowych rejsów AKŻ odwiedzimy Morze Jońskie! Flotą jachtów odkryjemy na nowo antyczne rejony Itaki, piękne zatoczki, ciepłe porty…

Jeśli zawsze myślałeś, że ferie zimowe kojarzą się z zimnem i padającym śniegiem, to wyobraź sobie, że zima w Europie potrafi być dużo łagodniejsza! Ferie zimowe to idealny czas na wybranie się w niezwykłą podróż. Dołącz do epickiego wyjazdu AGH Winter Sail Expedition i żegluj po pięknych zatokach Grecji rozkoszując się pięknem otaczającej przyrody oraz wspaniałym towarzystwem braci żeglarskiej..

Zrób sobie zasłużony odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody!

Grecja była celem WSEx w latach 2014, 2017 i 2019, ale zawsze celem były Ateny, jako największa baza żeglarska w Grecji. Tym razem podnosimy organizacyjną poprzeczkę, nasz kurs autokaru obieramy na zachodnie wybrzeże półwyspu peloponeskiego, jest tam pięknie – to zapewniamy z czystym sumieniem! Z naszego wieloletniego doświadczenia wiemy, że rejsy zimowe w tych rejonach dają nam niesamowitą możliwość odkrywania zatłoczonych miejsc poza szczytem sezonu, przez co nie trzeba walczyć o miejsce w najpiękniejszych kotwicowiskach i portach, więc bez stresu, czyli tak jak lubimy najbardziej. 🙂

Nie obiecamy Ci 30 stopni w cieniu ani leżenia w bikini na plaży, ale możemy zagwarantować wspaniałą przygodę, epickie towarzystwo, świeże powietrze, jedne z najpiękniejszych widoków w Europie, rarytasy lokalnej kuchni, a przede wszystkim odpoczynek od codzienności – sesji, pracy, obowiązków, czy zwykłej rutyny. Do tego gwarantujemy nietuzinkowy staż żeglarski, podstawowe szkolenie oraz towarzystwo doświadczonych żeglarzy.

Potencjalna trasa rejsu

Kiedy jedziemy

WSEx nieprzypadkowo pokrywa się z feriami zimowymi na AGH, które w tym roku wypadają w terminie: 18-25.02.2023. Wyjazd autokaru z Krakowa planowany jest w piątek (17.02) w godzinach porannych, a powrót popołudniu w niedziele (26.02). (Ciekawostka – UJ ma wtedy jak zwykle sesje poprawkową ;))

Przeżyj nowe doświadczenia

Żeglowanie w formule Winter Sail Expedition daje niesamowitą różnorodność spędzenia wolnego czasu. W związku z pływaniem w dużej flocie zawsze w portach jest wesoło, przejazd autobusem przeradza się w warsztaty szantowe oraz wstępną integrację, a pływanie w kilkuosobowej załodze daje każdemu poczucie własnego miejsca, umożliwia znalezienia nowych przyjaciół i rozwinięcie umiejętności żeglarskich.

Nasz wyprawa (z racji pory roku będziemy używać tego określenia) jest zaplanowana na około 200-250 mil morskich. Planowane są postoje na zmianę w porcie i na kotwicy w cichej, klimatycznej zatoczce. W portach chętni będą mogli skorzystać z dóbr portowych oraz integrować się z innymi jachtami, a na kotwicy będzie czas relaksu, odpoczynku lub kameralnych spotkań co umożliwią nam pontony. Nie planujemy długich męczących przelotów, ale na pewno raz będziemy pływać nocą, aby każdy mógł doświadczyć co znaczy gwieździste niebo, cisza i szum wiatru i fal. Dla chętnych załóg planowane dobowe (24 – godzinne) wypłynięcie w otwarte morze. Dla każdego coś dobrego.

Czego oczekiwać?

Co zobaczymy, gdy wpiszemy w Google „Wyspy Jońskie” Prawdopodobnie pierwszym wynikiem, który zobaczymy będzie słynna plaża Navagio na północnym skraju wyspy Zakintos. Pełna turkusowej wody zatoka otoczona przez białe wapienne klify i charakterystyczny wrak statku na plaży tworzą niezwykle urokliwą scenerię. Podczas gdy w lecie miejsce to przeżywa istne oblężenie turystów zima powinna pozwolić nam na nieco bardziej swobodne cieszenie się widokami.

Kolejnym punktem na naszej trasie jest rodzinna wyspa Odyseusza – Itaka. Ta nieduża wyspa sprawia wrażenie jakby czas dawno się na niej zatrzymał. Nie znajdziemy tu wielkich kurortów, a raczej malownicze zatoczki, liczne szlaki piesze i niewielkie miasteczka. Wszystko to składa się na niepowtarzalny klimat wyspy, której nie można ominąć żeglując w okolicy.

Na trasie znajduje się także wyspa Kefalonia ze swoimi urokliwymi miasteczkami, pięknymi plażami i interesującymi szlakami trekkingowymi. Jest to największa z Wysp Jońskich, choć nie jest aż tak popularnym kierunkiem to znajdziemy tam wiele ciekawych zakamarków. Zobaczyć można tam między innymi bardzo charakterystyczne jaskinie, jak Jaskinia Melissani z podziemnym jeziorem czy pełna stalaktytów Jaskinia Drogarati.

Jak zawsze dokładnej trasy rejsu nie możemy zaplanować. Jednak, ze spokojnym sumieniem, gwarantujemy, że nawet zbaczając z turystycznych szlaków znajdziemy lazurową wodę i plaże, odkryjemy nieznane nam zatoczki i urokliwe miasteczka gdzie zasmakujemy lokalnej kuchni i wakacyjnego odpoczynku.

Podsumujmy

Rejs jest nastawiony na przygodę: zarówno żeglarską jak i turystyczną z tym, że ostateczny kształt i forma, będą uzależnione od pogody. Charakter rejsu planowany jest na wzór naszych poprzednich zimowych rejsów. Jeżeli nie wiesz czym jest WSEx oraz jak wyglądały poprzednie edycje zajrzyj na stronę poświęconą AGH Winter Sail Expedition.

Szczegółowe informacje

Termin rejsu: 18 – 25.02.2023 (sobota – sobota), start Partas/Lefkada

Wyjazd z Krakowa: 17.02.2022 (piątek) – godziny „bardzo” poranne,

Powrót do Krakowa: 26.02.2022 (niedziela) – godziny „późno” wieczorne,

Składka na rejs: 2690 PLN*,

Zniżki

 • Członek AKŻ** – 100 PLN,
 • Przyjaciel AKŻ*** – 100 PLN,
 • Student AGH – 1 lub 2 rok studiów pierwszego stopnia – 100 PLN.

Maksymalna zniżka – 200 zł dla studenta/tki 1 lub 2 roku studiów pierwszego stopnia będących członkiem AKŻ.

* cena uzależniona od kursu Euro, w przypadku nagłej zmiany kursu, może być korekta ceny.
** Członek AKŻ – student AGH, który nie utracił statusu studenta i wypełnił deklaracje członkowska.
*** Przyjaciel AKŻ – absolwent AKŻ lub osoba, która regularnie bierze udział w rejsach morskich AKŻ, lub aktualny student z innej uczelni.

Składka obejmuje

 • czarter (miejsce na jachcie w kajucie 2-3 osobowej lub w mesie),
 • opłaty portowe oraz paliwo (tzn. diesel do silnika),
 • wyżywienie kambuzowe (do przygotowania przez załogę na jachcie),
 • przejazd autokarem w obie strony (trasa AKŻ – Port – AKŻ),
 • koszulka wyjazdowa plus gadżet wyjazdowy,
 • szkolenie z zakresu żeglugi morskiej prowadzone przez naszych instruktorów/sterników,
  szkolenie dla chętnych na stopnie oficerskie,
 • spotkanie przedrejsowe (12.02.23),
 • spotkanie porejsowe (01.04.23),
 • komfortowe jachty,
 • niesamowite towarzystwo pozytywnie zakręconych zimowych żeglarzy,
 • oczywiście dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia.

Cena zawiera praktycznie wszystko czego nam potrzeba poza wydatkami na własne zachcianki, pamiątki, napoje oraz atrakcje turystyczne. Planujemy na miejscu, wzorem poprzednich lat, zorganizować pożegnalną kolację z regionalnym jadłem dla wszystkich uczestników rejsu. Kolacja będzie opcjonalna – za dodatkową opłatą.

Podczas wynajmu jachtów konieczne jest wpłacenie kaucji (tak jak podczas wypożyczania auta) i w przypadku braku szkód jest ona zwracana. Na kaucję równo składa się cała załoga. Kaucje wynoszą 2000-3000 EUR. Będzie możliwość dokupienia ubezpieczenia kaucji – więcej info od kapitanów przed rejsem.

Jest możliwość dojazdu na miejsce we własnym zakresie (np. samolotem). W takim przypadku możesz Twój bagaż rejestrowany umieścić w autokarze, zamiast płacić dodatkowo liniom lotniczym, a my dowieziemy do portu. Niestety wieziemy dla Ciebie pakiet jedzenia i rzeczy organizacyjne więc nie zmniejszy to składki na rejs.

Zapisy

Zapisy prowadzone są za pomocą poniższego formularza rejestracyjnego. Wypełnienie formularza jest obowiązkowe dla każdego uczestnika rejsu.

W wiadomości zwrotnej otrzymasz więcej informacji o rejsie oraz warunki rezerwacji miejsca. Liczba miejsc jest ograniczona. O dostaniu się na rejs decyduje kolejność zapisów oraz wpłaty pierwszej składki, która wyniesie 800 zł.

Jeżeli po kilku minutach nie otrzymasz maila zwrotnego prosimy w pierwszej kolejności o sprawdzenie zakładki SPAM. Jeżeli tam nie będzie wiadomości prosimy o kontakt. Maile wysyłane są z adresu wintersailexpedition@gmail.com.

Skip to content