Logo Akademicki klub żeglarski AGH

Akademicki Klub Żeglarski
AGH

Navigare Necesse Est 2018 – North Edition

Tromso > Bodo > Trondheim > Bergen

Rejs rozpoczęliśmy w największym mieście północnej Norwegii – Tromso, znajdującym się aż 350 km powyżej koła podbiegunowego. Pomimo swojego położenia tamtejszy port czynny jest cały rok, ponieważ w jego okolicach odczuwalny jest silny wpływ Prądu Północnoatlantyckiego, który łagodzi polarny klimat. Podczas trzytygodniowej żeglugi odkrywaliśmy piękno norweskiej natury – dzikiej fauny i i bujnej flory. Dobrze wiemy, że Norwegia na fiordach się nie kończy – można tam spotkać (również na wybrzeżu) lodowce, wodospady i trawę bardziej zieloną niż na tapecie Windowsa. Odwiedziliśmy m.in. porty w Bodo i Trondheim, gdzie miała miejsce zamiana załóg. Rejs zakończył się w Bergen, znanym porcie na żeglarskiej mapie Europy. Miłośnicy sztuki chętnie odwiedzili tamtejsze (największe w Skandynawii) Muzeum Sztuki KODE, gdzie znajdują się między innymi dzieła Picassa i Muncha (m.in.’Krzyk’).

Ciekawostka

Bodo to miasto, w którym znajdują się aż 24 szkoły podstawowe, podczas gdy liczba uczniów wynosi tylko 6524 (dane na rok 2004).

Kartka z dziennika jachtowego

Rejs podzielony był na trzy etapy, z których każdy miał do zaooferowania unikalną trasę. Szczegółowe zestawienie etapów znajduje się w tabeli poniżej.

EtapPort RozpoczęciaPort ZakończeniaOdwiedzone PortyTerminLiczba godzin na wodzie [h]Liczba mil morskich [nm]
ITromsoBodoHusoy, Gryllefjord, Harstad, Narvik,
Gulfikfjord, Svolvaer, Reine, Landegode
10-18 VIII 201891,5383
IIBodoTrondheimRorvik18-25 VIII 201878330
IIITrondheimBergen 25 VIII – 01 IX 2018  

Kilka kadrów z rejsu

Poglądowa mapa rejsu

Informacje o jednostce

Wyprawa odbyła się na znanym i lubianym s/y Brego. Jest to stalowy kecz typu bruceo, wyposażony do żeglugi pełnomorskiej i oceanicznej. Podstawowe dane techniczne jachtu znajdziecie poniżej.

  • Długość całkowita jachtu: 13,44 m
  • Szerokość całkowita: 3,91 m
  • Zanurzenie: 1,85 m
  • Materiał kadłuba: stal
  • Typ ożaglowania: kecz
  • Silnik: Volvo Penta 55E
  • Ilość miejsc: 10/11
Skip to content