Logo Akademicki klub żeglarski AGH

Akademicki Klub Żeglarski
AGH

Jaja SUMO 2024

Kliknij zdjęcie, aby przejść do Wydarzenia na Facebook-u

Okres świąt Wielkanocnych zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim czas na piękne kolorowe jaja. W związku z tym, już 3 kwietnia reaktywujemy dawną tradycję wielkanocną – JAJA SUMO! Są to zawody, w których wygra nie tylko najmocniejsze jajo, lecz także najpiękniejsze. Każdy może przygotować własnych zawodników (2 jaja) w domu.

Dla tych co nie znajdą czasu przez Święta przewidziane są także warsztaty, na których będzie można przygotować swoich wojowników w siedzibie AKŻ.

Zachęcamy każdego do zapoznania się z zasadami konkursu i wzięcia w nim udziału. Dla najlepszych trenerów przewidziane są nagrody.

Jakie zasady będą obejmować twoich zawodników:

Każda osoba chcąca uczestniczyć w wydarzeniu wystawia do 2 jaj. Oba wystartują w konkurencji sumo. Dodatkowo, jedno z nich (wybrane przez uczestnika) zmierzy się w konkurencji na najpiękniejsze jajo. Każde wystawione jajo musi spełniać wymogi nad którymi będzie czuwała komisja zawodów:

  1. Skorupka jaja musi być cała (maksymalnie 2 otwory o średnicy nie większej niż 5mm).
  2. Zawodnik nie może być z zewnątrz pokryty niczym co wzmocni jego wytrzymałość (np. kleje, lakiery, lecz może być wzmocniony od środka).
  3. Waga jaja nie może przekraczać 120g.
  4. Zawodnika można przystroić w dowolny sposób, lecz wszystkie stroje/ozdoby niezgodne z zasadami będą musiały zostać zdjęte przed rozpoczęciem walki.

Przebieg zapasów:

Każdemu uczestnikowi zostanie dobrany przeciwnik, z którym będzie walczył. Po odpowiednim przedstawieniu zawodników uczestnicy zaczną przygotowania do walki na odpowiednio wyznaczonym ringu. Zapasy rozpoczną się wraz z sygnałem komisji sędziowskiej, która zaczynie także odliczać czas. Podczas walki uczestnicy zderzają się nawzajem jajami, aż do momentu, w którym jedna ze stron nie będzie się nadawała do dalszej walki.

Jajo nie nadające się do dalszej walki to takie, którego skorupka jest w ponad 50% zniszczona lub posiada znaczne deformacje. Aby ułatwić komisji ocenę stanu jajek, kolejne uderzenia będą oddzielone kilkusekundowymi przerwami.
Jajo, które przetrwało walkę przechodzi dalej w turnieju i mierzy się z kolejnymi zawodnikami, aż do wyłonienia zwycięzcy. W razie remisów pod uwagę będzie brany także czas walki. Zawodnicy, którym udało się przetrwać dłużej na ringu będą wyżej sklasyfikowani.

Harmonogram turnieju:

  1. Warsztaty dla zapominalskich.
  2. Prezentacja zawodników z kamerką i zdjęcia do konkurencji na najpiękniejsze jajo.
  3. Sesja zdjęciowa (indywidualne i grupowe).
  4. Prezentacja drabinki.
  5. Rozpoczęcie walk.
  6. Ogłoszenie wyników w konkretnych konkurencjach, rozdanie nagród.
Skip to content